Paszporty


Wielu z nas nie wyobraża sobie spędzenia urlopu bez ukochanego zwierzaka. Z drugiej strony znaleźć dobrą opiekę jest równie ciężko. Hotele dla zwierząt są drogie, znajomi i rodzina nie zawsze chcą się zgodzić na sprawowanie pieczy nad naszym czworonogiem. Taka rozłąka jest także dużym stresem dla samego zwierzaka. Na szczęście przekroczenie granicy Unii Europejskiej od 1 października 2004 roku nie stanowi już większego problemu. Dla zwierząt takich jak pies, kot czy fretka zostały stworzone paszporty zezwalające na pobyt za granicą.

Wyrobienie paszportu dla naszego pupila nie wymaga wiele trudu. Wystarczy, aby zwierzak był stale i czytelnie oznakowany – miał trwale zrobiony tatuaż, a najlepiej wszczepiony specjalny czip. Niestety, w niektórych krajach Unii Europejskiej same szczepienia przeciw wściekliźnie nie wystarczą. Niektóre z nich nie uznają także tatuaży jako formy trwałego oznakowania. Chcąc przekroczyć granicę Wielkiej Brytanii i Irlandii nasz czworonóg musi posiadać czip oraz odbyć szczepienie przeciw wściekliźnie, a tuż przed samym wyjazdem zostać odrobaczone. Natomiast w Szwecji uznawane są zarówno czipy, jak i tatuaże. Jednak zwierzak również musi być zaszczepiony przeciw wściekliźnie, zostać odrobaczony. W Wielkiej Brytanii, Irlandii, Szwecji i Finlandii nie wolno wwozić zwierząt poniżej 3 miesiąca życia, które nie przeszły szczepienia przeciw wściekliźnie. W Belgii i Słowacji obowiązują specjalne procedury dotyczące takich młodych zwierząt.

Chcąc przekroczyć z naszym pupilem granice kraju niezrzeszonego w Unii Europejskiej, wystarczy nam świadectwo zdrowia wystawione przez Powiatowego Lekarza Weterynarii. Jeśli jednak po drodze do takiego kraju będziemy musieli przekraczać granice krajów zrzeszonych, paszport będzie niezbędnym dokumentem. Lepiej jest więc uniknąć problemów i zadbać o jego wyrobienie jeszcze na kilka miesięcy przed planowanym urlopem.

Warunki podróżowania ze zwierzętami na terenie Unii Europejskiej obowiązujące od 1.01.2012, dotyczy psów, kotów i fretek:

1.Muszą być zaczipowane.

2.Tatuaż był akceptowany do 3.07.2011, teoretycznie zwierzęta tatuowane przed tym terminem nadal mogą być identyfikowane na jego podstawie ale trzeba mieć dowód potwierdzający, że tatuaż wykonano wcześniej, lepiej, więc jednak zaczipować.

3.Zwierzę, które ukończyło 3 miesiące musi być zaszczepione przeciwko wściekliźnie, szczepienie pierwsze jest ważne po 21 dniach od wykonania, następne jeśli są wykonywane zgodnie z harmonogramem ważne są od razu, szczepienie nie może być wykonane przed datą zaczipowania.

4.Musi by zaopatrzone w paszport, wystawiony przez upoważnionego lekarza weterynarii, poświadczający wykonanie szczepienia przeciwko wściekliźnie. Rejestry lekarzy upoważnionych do wystawiania paszportów dla psów, kotów i fretek prowadzą okręgowe rady lekarsko-weterynaryjne.
Listy lekarzy upoważnionych do wystawania paszportów dla zwierząt domowych w poszczególnych województwach są dostępne na stronie internetowej Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej pod adresem vetpol.org.pl

5.W przypadku podróży na terytorium następujących krajów:

6. IRLANDIA
FINLANDIA
MALTA
WIELKA BRYTANIA

U psów dodatkowo obowiązuje profilaktyka przeciwko tasiemcom Echinococcus multilocularis preparatem zawierającym praziquantel lub inną substancję farmakologicznie czynną, która sama lub w polaczeniu posiada udowodnione właściwości ograniczania obciążania dojrzałymi i niedojrzałymi postaciami pasożytami Echinococcus multilocularis u odpowiednich gatunków żywicieli. Profilaktyka przeciwko tasiemcom winna zostać przeprowadzona 
w okresie nie dłuższym niż 120 godzin, ale nie krótszym niż 24 godziny przed datą ich planowanego wprowadzenia do tych państw członkowskich.

Dodatkowe informacje, ewentualne wymogi innych krajów Unii Europejskiej oraz krajów spoza Unii dostępne są na stronie www.wetgiw.gov.pl

Szczegółowych informacji dotyczących warunków wwożenia psów, kotów i fretek na teren innych państw, zobowiązany jest udzielać Główny Inspektorat Weterynarii. tel.: +48 22 623 20 88