Diagnostyka obrazowa


Rentgen RTG

Zdjęcia RTG umożliwiają nam zdiagnozowanie głównie chorób i uszkodzeń układu kostnego. Za ich pomocą możemy błyskawicznie ocenić wszelkie zmiany związane z urazami (złamania, zwichnięcia, pęknięcia). i składać połamane kości oraz zakładać opatrunki usztywniające. Są wykorzystywane również do obrazowania zmian w tkankach miękkich oraz diagnostyki onkologicznej. Diagnozowanie nowotworów to jedna z wielu dziedzin, w których pomocne są zdjęcia rentgenowskie.

Radiologia jest też niezastąpiona w tropieniu wad wrodzonych czy związanych z nieprawidłowym rozwojem, jak dysplazja stawów biodrowych i łokciowych. Najczęstszą jej przyczyną są geny. Możemy również za pomocą tego aparatu diagnozować ciążę (świetnie sprawdza się głównie do określania liczebności miotu).

Większość zdjęci RTG wykonuje się w narkozie, dlatego wskazana jest ok. 12 godzinna głodówka przed badaniem. Podanie leków uspokajających bardzo często powoduje wymioty. Przegłodzenie zmniejsza ryzyko zadławienia się treścią pokarmową. Podczas tej przymusowej diety pacjent może mieć nieograniczony dostęp do wody.

Rentgen z kontrastem

Niektóre ciała obce są doskonale widoczne na zdjęciach RTG. Dotyczy to przede wszystkim kości, kamieni i przedmiotów metalowych. Nie widać za to folii, drewna, styropianu, skór, wszelkiego rodzaju tasiemek, wstążek, foli, elementów odzieży, plastiku i innych dziwnych rzeczy które zdarza się połknąć naszym ulubieńcom. Dzięki badaniom z użyciem kontrastu stają się wtedy łatwiejsze do wykrycia. (szczególnie gdy pies jest duży, masywny).
Badanie RTG kontrastowe polega na podaniu doustnym środka cieniującego (jest to baryt, który powinien zostać wydalony całkowicie po 48h od podania) i wykonaniu serii zdjęć przeglądowych w odpowiednich odstępach czasu (pierwsza projekcja tuż po aplikacji barytu- pozwala to uwidocznić zaburzenia ze strony przełyku, kolejne po 15 min od podania kontrastu, następne po 30 min od tej czynności, a kolejne co 1h aż do osiągnięcia celu).
Cały przewód pokarmowy wypełnia się kontrastem, a brakuje go w miejscu, gdzie utkwiło ciało obce, lub zatrzymuje się on w tym punkcie.

Wskazania do badania z użyciem kontrastu:

» objawy niedrożności p. pokarmowego przebiegające z uporczywą biegunką i/lub zaparciem, wymiotami,
» wzdęcia,
» podejrzenie obecności ciała obcego,
» podejrzenie skrętu i/lub rozszerzenia żołądka,
» podejrzenie skrętu jelit.

USG (ultrasonografia)

USG jest bezbolesnym, nieinwazyjnym i całkowicie bezpiecznym sposobem badania tkanek miękkich, znajdującym zastosowanie głównie w diagnostyce narządów jamy brzusznej i miednicznej, ale również tarczycy, jąder, czy powierzchownych deformacji na ciele zwierzęcia. Badanie to pozwala nie tylko na określenie rozmiarów i kształtów, ale także i struktury narządu. Fachowo wykonane jest nieocenioną pomocą zarówno dla lekarza internisty jak i chirurga.

» badania jamy brzusznej
» badania kl. Piersiowej
» badania układowe:
› badania układu rodnego
› badania układu moczowego
› badania układu pokarmowego
› diagnostyka ciąży