Czipowanie


Czipowanie to doskonała metoda identyfikacji zwierząt umożliwiająca szybkie ustalenie właściciela zwierzęcia. W chwili jego znalezienia używając specjalnego czytnika, można odczytać numer i po sprawdzeniu w elektronicznej bazie danych – uzyskać informacje o właścicielu i powiadomić go o odnalezieniu czworonoga.
Elektroniczny czip z zakodowanym niepowtarzalnym numerem jest wielkości ziarenka ryżu. Nie przeszkadza zwierzęciu i nie powoduje reakcji alergicznych.
Zabieg czipowania jest przeprowadzany przez uprawnionych do tego lekarzy weterynarii, krótki i bezkrwawy. Wszczepia się go po lewej stronie szyi,lub pomiędzy łopatkami.
Taka forma oznakowania to nie tylko możliwość wyrobienia paszportu, ale także pomoc podczas zagubienia się zwierzaka, jego ucieczki czy kradzieży. Straż Miejska, Policja, schroniska i placówki weterynaryjne posiadają specjalne czytniki, dzięki którym bardzo szybko można zidentyfikować zwierzaka. Dzięki czipowi można uzyskać także dostęp do bazy danych zwierzaka w większości klinik na terenie Unii Europejskiej.